İçeriğe atla

Baharın Etkisi İle Mutfaklarda Dönüşüm Vakti!

Yemek pişirilen yer olmanın ötesinde hayata dair her duygudan bir parça yaşanılan yerdir mutfak. Bir kadın için mutfağı ne kıymetlidir! Geçmişten günümüze kadının kendini en özgür ifade edebildiği yer olmuştur burası… Yapılan yemeklerde kadının sırları, ruhundan izleri, belki de en basitinden o günkü ruh hali saklıdır. Sevinçlerini, hüzünlerini, en tozpembe ve en karanlık duygularını burada dışarı döker kadın. Mesela, sevdiğine ‘en sevilen’ olduğunu hissettirebilmenin yolu mutfaktan geçer. Akla zarar yüzlerce mantı hamurundan tepecikler oluştururken sabrı öğrenir. Dev bir çikolatalı pasta burada ilaç olur tadı kaçan gönlüne kadının. Kimi zamanda özgürce ağlayabilmek için yarım kuru soğan yeterde artar bile 🙂 Şaka bir yana, hayata dair tüm duygulardan bir tutam yaşanılan yerdir mutfak!

Uzun yıllar aynı mutfağı kullanmak zorunda kaldıysanız ve en çok vakit geçirdiğiniz bu ortam artık sizi mutsuz ediyorsa, mutfağınızda bahar rüzgarları estirecek bir dönüşüme ne dersiniz?

İlk aşamada biraz çocuk olalım.

Her detayını ezberlediğiniz, alıştığınız ve artık çok sıkıldığınız mutfağınıza objektif bir göz ile bakmanız gerekecek. Haydi! O sihirli gözlüğü takın ve kendi mutfağınıza sanki ilk kez giriyormuş gibi girin. Dolaplara, pencerelere, perdelere, duvarlara, masa ve sandalyelerinize, aksesuarlara bakın. Bunu yapmak için kendinize zaman ayırın ve her detayı zihninize kaydedin. Sonra, en sevdiğiniz müziği açıp rahat bir yere uzanın. Evet! Bunu gerçekten yapın. Kendinize şu soruyu sorun: Mutfağımda beni mutsuz eden neler var?

Mutfak dekorasyonu dönüşümü için, hayal gücünüzü çalıştırmanın tam zamanı!

En eğlenceli kısım şimdi başlıyor. Hayal gücünüzü çalıştırmanın tam zamanı! Yıllanmış bir mutfakta bahar dönüşümüne kalkışan bir kadın olsam neler yapardım? bir düşünelim.

Mutfağından sıkılmış mutsuz bir kadın olarak ilk değiştirmek isteyeceğim yer herhalde mutfak dolaplarım olurdu. Kolay sıkılan bir tipsem ve ne istediğimden emin değilsem patlayan renk ve modelleri seçmek yerine tercihim ‘her yöne çekilebilir ‘ havasından ötürü beyaz, krem ve ahşap tonlarından yana olurdu. Diyelim ki bunu yapmak için yeterli bütçem yok. Ahşap ve klasik tarzda eski bir mutfağım olsun ve ben bu mutfağı en sevdiğim pastel tonlardan birine boyayayım! Beyaz, mint yeşili ve tozpembe bir kır evi mutfağına mükemmel yakışır, diğer yandan klasik tarz ahşap mutfak mobilyaları aslında bu günlerde çok moda. Mint yeşili tonlarında ahşap boyası alır bir güzel dolaplarımı boyar, eski kulplarımı yenileri ile değiştirirdim. Kusursuz bir işçilik çıkarmak zorunda değilim. Ne de olsa kır evi mutfağı bu, az biraz el emeği tadı olmalı.

Kırsal Mutfak NAKED Kitchens

Bahar yeniliği ve kır evi dönüşümüne perdelerimden devam edeyim. Koyu renkli ve uzun zamandır içimi sıkan o perdeyi pastel tonlarda ekose desenli bir perde ile değiştirirdim. Masa ve sandalyelerimin görünümlerinden memnunsam eğer, yalnızca küçük bir bahar dokunuşu yapıp masama romantik tarzda dantelli bir örtü serer, köşedeki çiçekçiden aldığım taze çiçekleri burada sergilerdim. Sandıkta gün yüzünü görmeyi bekleyen kaneviçelerim de artık bir çerçeveye girip duvarlarımda yerlerini bulurdu. Bakırlarıma ve seramiklerime en güzel köşemde yer verirdim. Konserve kutularımı harika saksılara dönüştürür içlerine maydanoz, nane, fesleğen eker penceremin önüne kondururdum… Yapılabilecek öyle çok yenilik var ki…

Kırsal Mutfak Студия интерьерного декора PROSTRANSTVO U

İmkansızlıklar, zaman kısıtlaması, sorumluluklar hayatımızın her anında bir şekilde var olacak. Biraz hayal gücü ve cesaretle kendimizden izler taşıyan bir mutfağa sahip olmak aslında çok kolay.

 Unutmayın, ‘Hayaller oturabileceğiniz en güzel evdir’…

country mutfak

Sevgi ile paylaşıldı.

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Baharın Etkisi İle Mutfaklarda Dönüşüm Vakti!” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: vioglichfu.7m.plindex.php?n=25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: