İçeriğe atla

Doğal Sabun Yapılışı

Mutlu işler atölyesinden mis gibi kokular geliyor ☺️ Bu kez renkli kalemler, ipler, kumaşlar yok, sabun yapıyoruz!

Evinizde bulunan, bittiğinde hemen yerine yenisi alınan ve bol bol kullanılan sıvı sabun, duş jeli, bulaşık deterjanı, şampuan gibi ürünleri kullanırken acaba bunun içinde ne var diye hiç düşündünüz mü? Elbette içindekiler kısmını dikkatlice okumaya çalışanlarımız olmuştur ama birşey anlayanımız ne kadardır? Orası şüpheli.

Peki ya kimyasal ürünleri sık sık kullanarak vücudumuzdan atılamayan zararlı kimyasalların yıllar içerisinde vücudumuzda birikerek hastalık yapıcı düzeye geldiğini biliyor muydunuz? Öyleyse daha temiz olsun diye bol bol bulaşık deterjanı kullanmaktan, çamaşır makinesine fazla fazla deterjan doldurmaktan vazgeçin, herşeyi kararında kullanın ve çok iyi durulamaya özen gösterin.

Peki zararlı deyip tamamen vazgeçmek mümkün müdür? Benim için bu sorunun cevabı ‘hayır’…

En azından en çok kullandığımız ve değiştirmesi mümkün olan alışkanlıklarımıza bir bakalım. Bunlardan ilk ele alacağım konu ‘Sabun’.

En yalın haliyle, zararlı kimyasalları barındırmayan doğal sabun yapılışı aslında çok kolay.  Marketten satın aldığımız ve üzerinde doğal yazan her sabunada güvenemeyeceğimize göre kendi evimizin koşullarında kendi doğal sabununuzu yapmaya ne dersiniz? Yalnızca su, yağ, kostik (NaOH) üçlüs belli oranlarda bir araya gelmeli hepsi bu.

1000 gr katı zeytin yağlı sabun için malzemeler şöyle;

Damacana suyu ( 250 gr)

Zeytinyağı ( 667 gr)

Boncuk kostik ( 83 gr)

wpid-15-12-10-21-45-10-408_deco.jpg

normalde en çok kullanılan ve ideal kabul edilen doğal sabun yapılışı için kostik:su:yağ=2:6:16 oranına göre ölçüleri yazdım.

Kostik (NaOH) çoğu temizlik malzemesi satılan yerde ve marketlerde lavabo açıcı olarak satılıyor (içerik kısmında %95 ‘den yüksek NaOH yazmasına dikkat edin). Tahriş edici özelliktedir bu nedenle çok dikkatli kullanmalısınız.

İşlem şöyle, ilk önce eldiven ve koruyucu gözlük takarak başlayın, yağı bir tencereye (yalnızca sabun yaparken kullandığınız çelik tencere) alınıp 40 derece oluncaya kadar ısıtın (bu aşamada bir termometreye ihtiyaç duyabilirsiniz), ayrı bir kapta ( bu kabınyalnızca bu amaç için kullanın) suyun içine az az kostiğinizi koyun ve çözdürün. Ekzotermik reaksiyon gerçekleşeceğinden ısı ortaya çıkacaktır ve bu esnada zehirli bir gaz yayılacaktır bu nedenle bu aşamayı ya balkona çıkıp yada davlumbaz çalışırken yapın. Kostik suda tamamen çözündüğünde ısının 40 dereceye inmesini bekleyin (yağ ile kostik ısıları eşitlenmiş olmalı). Şimdi sıra yağ ve kostikli suyu birleştirmeye geldi.

15-12-10-21-44-39-549_deco.jpg

Yağın üzerine tahta kaşıkla karıştıra karıştıra yavaş yavaş kostiği ekleyin. Asla kostiği yağa tek seferde dökmeyin, yavaş yavaş dökmeli ve bir yandan karıştırmalısınız.

wpid-15-12-10-21-44-06-184_deco.jpg

Bir mikser yardımı ile pudink kıvamı oluşuncaya kadar karıştırın.

wpid-15-12-10-21-43-38-126_deco.jpg

Kıvam oluştuğunda dilerseniz lavanta yağı, nane yağı gibi kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağdan istediğiniz miktarda damlatabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz bir kalıba pudink kıvamındaki bu karışımı dökün, streç film ile üzerini kapatın, yoğurt mayalar gibi bezle örtüp sabunlaşma sürecinin tamamlanması için bir gün süre ile bekletin. Sonra kalıptan çıkarıp istediğiniz ölçüde kesip (ben tırtıklı patates kesicimi kullandım) en az bir aylık havalandırma ve kurutma aşaması için bir kenara bırakın.

wpid-15-12-11-19-41-14-887_photo.jpg

Bu aşamada sabunun havayla teması sonucu doğal gliserin meydana gelecek o yüzden en az bir aylık bekletme süresi çok önemli.

wpid-15-12-12-20-14-15-529_deco.jpg

Doğal sabun yapılışı bu kadar. Denemeye değer 😉

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Doğal Sabun Yapılışı” üzerine 3 yorum

  1. Sezen Şengül der ki:

    Çok basit mutlaka deneyin

  2. bahar yorgun der ki:

    aslında çok pratik görünüyor denemeye değer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: