İçeriğe atla

Allah De Ötesini Bırak – Uğur Koşar *14

Bu kitabı okurken babaannemi andım durdum…Küçükken bana dinimi öğretirken hep şunu söylerdi: ”İslam sevgi dinidir, anahtar kelime sevmektir”. O bana hiç bir zaman şu günahları işersen Allah seni yakar, ölünce mezarında yılanlar seni sokar demedi! Bana:

”İnsanları sev, taşı toprağı, dünyadaki yaratılmış her şeyi Yaradan’dan ötürü sev. Zaten eğer gerçekten seversen yüreğinde sadece iyilik ve merhamet olur. O zamanda zaten günah işleyemezsin, kul hakkı yemezsin. Ben bu yaşıma geldim, yaşlandım. Gün gelip de rabbim beni huzuruna çağırınca bana ”Dünyada ne işler yaptın ya kulum?” dediğinde ”Ömrümü evlatlarıma adadım rabbim” diyeceğim” derdi. ”Günahlarım elbette olmuştur ama şunu asla unutma, Allah kullarını bir annenin evladına duyduğundan kat be kat daha fazla merhamet ve sevgi duyar. Ben bir anneyim ve evlat sevgisi ne demek çok iyi bilirim. Rabbim kullarına ölesine çok sevgi ve merhamet duyuyorsa hiç canı yansın ister mi? O sonsuz bağışlayıcı ve affedicidir.”

Ne güzel şeyler anlatmışsın bana babaannem…

Size bu kitabı yorumlayacakken neden mi babaannemi anlattım?

İşte bu kitapta da İslam’ın sevgi ve merhamet merkezli olduğu öyle tatlı ve naif bir şekilde ifade edilmiş ki sanki babaannem dinler gibiydim okurken.

Baş ucu kitabı niteliğinde tekrar tekrar okunması gereken ve yüreğimiz daraldığında elimize alıp tekrar bize güzel şeyleri hatırlatacak ve bizi iyileştirecek bir kitap.

Televizyonda orda burada sözde İslam’ı anlatan, sevgiden yoksun sert mizaçlarıyla insanın kalbini yumuşatmak yerine korkutan o insanlara kapak olsun bu kitap! Bu yüzden bu kadar sevildin Uğur Koşar!

wpid-20141223_171429.jpg

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: