İçeriğe atla

Nereden Geliyor Bu Country Tarzı?

Country tarzı ev dekorasyonunun nasıl olması gerektiğinden önce bu dekorasyonun nereden kökenlendiğini bilmekte fayda var. Araştırdığım kaynakların genelinde bu tarzın İngiltere ve Fransa kökenli olduğu yazıyor. Zaten adından da anlaşılacağı gibi ”country” yani kır evi, geleneksel tarzda dekore edilen evler sadece tek bir ülke için düşünülemez. Kendi ülkemizde dahil olmak üzere her ülkenin geleneksel tarz ev dekorasyonunda birbirine benzer desenleri, mobilyaları vs. görmek mümkün. Yalnız burada sözünü ettiğimiz ve günümüzde en çok popülarite kazanan İngiliz ve Fransız country tarzı.

17. ve 18. yy zamanında Fransa’da ”Provence’ denilen bir bölge varmış ve burada beyaz ve ahşap dokulara sahip mobilyalar üretiliyormuş. Saraylılar ve soylular için üretilen mobilyaların aksine bu mobilyalar daha çok halk kesimine hitap ediyormuş ve bu nedenle cilalı ve yaldızlı, bolca oymalı mobilyaların aksine daha mütevazi, el işçiliği az olan, sadece beyaz boya sürülmüş ve cilalanmamış mobilyalardan oluşuyormuş. Hatta kimi zaman boyaya bile para harcamayıp olduğu gibi bırakılıyormuş. İşte zamanında halk kesimine layık görülen ve aslında özenilmeyen ve maliyeti düşük olan bu mobilyalar bu gün tam tersi özelliklere sahip.

Bu gün ”modern country” olarak yeniden yorumlanan bu tarzın özünde, kökenlendiği yerden anlayacağımız gibi, sadelik, mütevazilik, saraylı tarza meyillenme, zerafet, masif ahşap, beyaz cilasız mobilyalar olmazsa olmazlardan.IMG_2402

Görsel alıntıdır.
Bir sonraki yazım country dekorasyon türleri hakkında;)

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: