İçeriğe atla

Country Dekorasyon İçin Nereden Başlamalı?

Diyelim ki yaptığımız araştırma ve incelemelerden sonra evimizin dekorasyonunun ne tarz olacağına karar verdik. Mevcut bir ev dekorasyonunda değişiklikler yapmak için veya sıfırdan yeni bir ev dekore etmek için hazırız, ancak nereden başlayacağımızı bilemiyoruz diyelim. İlk önce sıfırdan yeni bir ev dekore ettiğimizi hayal edelim, ne de olsa hayal etmek başarmanın yarısıdır…

Bomboş bir ev, zemin doğal taş görünümü veya ahşaptan oluşuyor, duvarlar toprak tonlarında ve nötral renklerde boyanmış. Pencereler modern görünümlü parlak metallerden, beyaz plastik çerçeveden uzak, ahşap görünümlü olsa çok iyi olur… En temel haliyle böyle olmalı…Tabii bütçeniz ve hayal gücünüze göre bu oldukça çeşitlenebilir. Örneğin taştan bir şömine, tuğla görünümlü duvarlar veya cilasız ahşap görünümlü eskitmeli kapılar eklenebilir…

Country tarzı bir ev dekore ederken kendimizi bir çiftlik evinde hayal edersek seçimlerimizde bu yönde olacak ve doğru sonuç elde edebileceğiz. Amacımız sıcak, samimi, mütevazi, gösterişten uzak bir ev dekore etmek… dolayısıyla şaşalı mobilyalardan, parlak taşlardan, gösterişli avangard mobilyalardan kaçıyoruz ve basitliğe, gündelikliğe, ama yine de şıklığa yöneliyoruz.

H_SS10_29

Mobilya seçiminde yukarıda bahsettiğim özelliklerde, önceki  yazımda bahsettiğim elde etmek istediğiniz country dekorasyon türüne bağlı olarak mobilyalarımızı seçiyoruz. Günümüzde bu mobilyalardan en çok beyaz ve Fransız stili olanlar üretiliyor ve çok çok yüksek fiyatlara satılıyor. Dolayısıyla country dekorasyona gönül vermiş orta halli biri gidip de gönlünce bunları satın alamıyor… Oysa ki evini country dekore etmek isteyen bir kişinin gideceği ilk yer bir eskici dükkanı olmalıdır… Hani eskinin sapasağlam oymalı mobilyaları vardır ya! işte onlar tam aradığımız şey… bedavaya bile bir yerlerden bu mobilyaları bulup bir güzel elden geçirdiğinizde eski görünümlü, ve üzerinde yaşanmışlığın sıcaklığını barındıran mobilyalarınız olabilir….Biraz cesaretle bu yola çıkarsanız sonuca çok şaşırabilirsiniz.

Yok benim param var gider yeni alırım diyorsanız hiç durmayın, ancak evinize eskiciden seçeceğiniz bir iki parça da olsa epeski ama kimliği olan birkaç mobilya koyarsanız profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz. Ne de olsa vintage diye bir moda var değil mi:) Aksesuar seçiminde yine paranızı savurmanı gerekmiyor! yapacağınız tek şey büyükannenizin evini bir ziyaret etmek:) basma çiçekli kumaşlar, yastıklar, keten perdeler, bakır kaplar, eskimiş çerçeveler, hasır sepetler, kaneviçe işlemeleri, danteller… işte bu kadar kolay!

Eğer emek harcamaya hazırsanız şok edecek kadar ucuz bir maliyete, insanları şaşırtacak, bir kır evi stiline sahip olabilirsiniz!

Ancak modern country dekorasyon ise aradığınız ve eskitme görünümünden hoşlanmıyor fakat kır evi stilini seviyorsanız benim gibi yeni görünen ama eski tarz mobilyaları tercih edin, üzgünüm ki bunun için az önce sözünü ettiğim mobilyacılara yolunuzu düşürmeniz gerekiyor… Bu aşamada ise size yakın zamanda kendimden birkaç örnek vereceğim.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Country Dekorasyon İçin Nereden Başlamalı?” üzerine bir yorum

  1. Anonim der ki:

    Paylasiminiz cok bilgilendirici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: