İçeriğe atla

Ustam ve Ben- Elif Şafak *13

Romanlarını okumaya bayıldığım, yeni bir kitabı çıktı mı görür görmez alıp okuduğum yazar Elif Şafak ve onun son romanı ”Ustam ve Ben”.  Kitabı okumaya on gün kadar önce başladım, malum 472 sayfalık bir roman ve sıkıştırılmış bir çok bilgiyle dolu. Dolayısıyla bir çırpıda okuyup bitirdim diyemem. Belki de böylesi makbuldü…Bir çok araştırma, inceleme ve ciddi anlamda beyin yorarak yazıldığı ortada olan bu romanı özümseyerek okumak gerekliydi.

Romanda hayali karakterlerin, Mimar Sinan’ın çırağı ve filbaz Cihan ve onun beyaz fili, gözünden bakılmış o zamanki saraya, savaşlara, camilere…Bu güne kadar tarihi hep padişahların, sadrazam ve vezirlerin, ülkelerin ve dinlerin açısından okuduk veya dinledik. Doğruyu söylemek gerekirse tarih bu yönüyle bana hep soğuk gelmiştir. Bu romanda ise, benim için özel kılan budur, ‘Osmanlı’ya Topkapı Sarayı’nın hayvanat bahçesindeki basit ve saf bir filbazın gözünden bakıyorsunuz. Bu romanı orijinal kılan ve geçmişe bakış açımı renklendiren ve yenileyende bu özelliğidir.

Tüm bunların dışında söylemeliyim ki ben bu romandan çok şey öğrendim! Romandaki hayali karakterler tarihimizle öyle güzel iç içe geçmiş ki… Sanki Mimar Sinan’ın çırağı benmişim de tarihi yarım adayı nasılda oya  gibi işlediğine gözlerimle şahit olmuş gibiyim…Süleymaniye Camii’nde Mihrimah Sultan Camii’nde ve daha nicelerinin avlusunda onunla beraber çok uzun yıllar önce gezmiş, taş üstüne taş koymuş gibiyim…Söyleyecek daha çok şeyim olsa da kitapta altını çizdiğim birkaç yer,

”Zanaatında ustalaşmak isteyen yaptıklarını geride bırakmayı da bilmeli. Eserlerinden ziyadesiyle memnun olursan öğrenmeyi kesersin. ‘Ben artık oldum’ dersin. Oracıkta kalır yerinde sayarsın.”

”Kardeş ile kalleş yakın kelimeler. İnsana ihanet beklemediği yerden gelir.”

ve son olarak,

”Aşk gibiydi okumak da… Neden, nasıl müptelası olduğunu, bilen zaten iyi bilirdi, bilmeyene de anlatamazdın bir türlü…”’

25 01 2014 - 2

untitled (22)

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: