İçeriğe atla

Yörük Köyü Gezi Notları

Safranbolu gezisinden sonra ilçeye sadece 6 km uzaklıkta bulunan Yörük Köyü’ne düştü yolumuz… Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı olan Yörük Köyü 200 yıllık bir geçmişe sahip. Alevi ve bektaşi kültürünün izlerini bünyesinde taşıyan bu köyde yeni yapılan hiçbir yapı yok, 200 yaşında tarihi konaklar ve tipik Safranbolu evleri var. Bu köyde yer alan konakların içini 12 imamlara itafen 12 lale figürleri süslüyor, hiçbir konak bir diğerinin önünü kapatmıyor ve konaktaki en büyük oda her zaman en güzel manzaraya sahip olan oda olacak şekilde ayarlanmış.

DSC_0142

DSC_0132

DSC_0125

Köyün içinde bide çamaşırhane bulunuyor ki eğer giderseniz uğramadan geçmeyin. Bu çamaşırhanede aynı anda 12 kişi rahatlıkla çamaşır yıkayabiliyor ve kısa boyludan uzun boyluya doğru yıkama taşlarının yükseklikleri ayarlanmış. Eskiden burası sadece çamaşır yıkanan bir yer değil adeta bir grup terapisi merkeziymiş. Kaynanasından, görümcesinden şikayet edenler daha bir gayretli, döve söve yıkarlarmış çamaşırlarını. Tertemiz çamaşırlarla, tüm kötü ruhlarından arınmış şekilde evlerine dönüyorlarmış demek ki o zamanki kadınlar…

DSC_0141

Şimdilerde bu köy epey ün kazanmış ve tarihi dokusu titizlikle korunuyor. Türkiye’de tarihi sit alanı ilan edilen iki köyden birisi burası. Diğeri ise Kınalı Kar dizisinin çekildiği Cumalıkızık köyü. Türkiye’de neden yalnızca iki köy bu değere layık görülmüş hiçbir fikrim yok! Binlerce köy var içinde ne hikayeler, ne tarihler barındırıyor…umarım bu sayı çoğalır ve bu sayede köylerimiz kalkınır, kültürümüz saklanır.

Eğer yolununuz Yörük Köyü’ne düşerse karnınızı köyün hemen girişindeki Filiz Teyze’nin gözlemeleriyle doyurmalı üzerinede köyün muhtarına ait olan Yörük Kahvesi’nde bir Bağlar Gazozu patlatmalısınız.

Sözünü ettiğim yerleride gezip gördükten sonra gönül rahatlığıyla bu şirin köyden ayrılabilirsiniz….

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: