İçeriğe atla

Kuğu – Gudbergur Bergsson *9

 

‘ Özgür olabileceğin tek yer hayallerindir’

Küçük bir kız marketten bir şeyler aşırır ve geleneksel bir  cezalandırma yöntemi ile uzak bir kasabada çalışmak üzere ailesinden uzaklaşır…Yaz boyunca o kasabada kalacak, günlük sorumluluklar ve değişen yaşam koşulları ile uyum sağlamaya çalışacaktır

.

 
Ben bu romanı bir durum filmine benzettim…yani can alıcı dönüm noktaları, olaylar, çözümlenmesi gereken sorular vs. yok.

Roman kahramanı küçük kızın çalışıp olgunlaşmak üzere gönderildiği kasabadaki günlük yaşamını, küçük kızın iç dünyası ile harmanlanmış şekilde okuyorsunuz… Sürükleyici bir roman olduğunu asla söyleyemem ancak sakinlik içinde okunabilecek, bir çocuğun zihinsel oyunlarının ne denli güçlü olabileceğini kavramamızı sağlayacak bir roman olduğu kesin.

Romandaki kızın varoluşla ilgili içsel sıkıntılarını ve karamsar hayal dünyasını okumak yerine, her çocuğun zihnine olup biten renkli, macera ve mutlulukla dolu olan dünyasını okumak isterdim. Romanın çoğu küçük kızın zihinsel dünyasında olan bitenleri anlatıyor ve açıkçası ben bir çocuğun iç dünyasına göre fazlasıyla karanlık buldum…

Gudbergur Bergsson’ un bu romanı 1991 yılında İzlanda Edebiyat Ödülü, 1992 yılında İskandinav Konseyi Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş.

Ve kitabın arka kapağından….

 

‘Kendinizden daha iyi ve gerçek bir dostunuz yoktur’
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: