İçeriğe atla

Darıca Hayvanat Bahçesi

Beş yıl aynı evi paylaştığım ev arkadaşımın düğünü için mavikuşla Kütahya yollarına düştük. Darıca hayvanat bahçesini İstanbul’da yaşadığı halde mavikuşum daha önce hiç gidip gezmemiş. Bende gezmemiştim, e hadi o zaman hazır İstanbul’ dan çıkıyoruz yolda oraya da uğrayıp gezelim dedik. Sabah 08:30’da hayvanat bahçesine giren ilk kişi olmak gerçekten ilginçti! 🙂 Rüyamızda görmüş gibi dalıverdik içeri…Benim henüz afyonum patlamamıştı, uyuklayarak rüyamda gezer gibi gezdim koca hayvanat bahçesini…herhalde uyku modundan tam çıkamamış olmaktan olsa gerek pek fazla fotoğraf çekmemişim.

Ancak hayvanat bahçesini merak edenler, gezip görmek isteyenler için öğrendiğim bir kaç bilgi aktaracağım. Kocaeli’nin ilçesi Darıca’ da bulunan hayvanat bahçesi 200 bin metre karelik bir alana kurulmuş.
Hayvanat bahçesinde gezerken şöyle başınızı kaldırıp çevreye bakarsanız bahçenin bitiminde hemen evlerin olduğunu görürsünüz. Bu bana gerçekten ilginç geldi. Düşünsenize balkona çıkınca, efendim, zürafalarla olsun fillerle olsun karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu ilginç olduğu kadar  tehlikeli bir durum. Herhalde biraz olsun hayal gücü zengin bir insansanız ve Darıca Hayvanat Bahçesi’nin dibinde oturuyorsanız hayvanat bahçesinden kaçan bir züreyfanın balkonunuzdaki çiçekleri yemesinden korkardınız, gece balkonda şekerleme keyfi yapamazdım ben mesela ne me lazım!

Şaka bir yana, daha önce hiç görmediğin bir hayvanı yakından görmek veya bir jaguarla bir metrelik mesafede durup göz göze gelmek gerçekten hoş bir duygu.

Hayvanat bahçesine sabah 08:30 ile 17:00 saatleri arasında giriş yapabiliyorsunuz. Giriş ücretini merak edenler için ise:

Öğrenci: 15 TL
Tam: 20 TL

Bundan başka birde üyelik sistemleri var. 35 TL öderseniz üye olmuş oluyorsunuz ve bir yıl boyunca hayvanat bahçesine sınırsız giriş yapabiliyorsunuz.

Bahçeyi gezmek için ise 2-3 saatinizi ayırmanız gerekiyor.

Hayvanlardan başka yüzlerce bitki türünü de görme imkanı buluyorsunuz çünkü burası aynı zamanda bir botanik parkı….

Son olarak, eğer buraya yolunuz düşerse mutlaka şarkı söyleyen maymunların yanına gidin ve onları yakından seyredin:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: