İçeriğe atla

Ve Dağlar Yankılandı-Khalled Hosseini *2

Henüz okumayı bitirdiğim Ve Dağlar Yankılandı romanı ile ilgili taze taze duygu ve düşüncelerimi aktarmak isterim.
Kitaba üç gün önce başlamıştım ve bu gece bitti. Ancak böyle kalın sayılabilecek bir kitabın üç günde bitmiş olması kitabın akıcılığından değil, benim bolca boş vakit bulmamdan kaynaklandığını söylemeliyim.
Tabi bu benim şahsi fikrim, belki romanı siz okuduğunuzda tam tersi düşüncelere sahip olacaksınız, bana göre çok karmaşık bir romandı. Kesinlikle zekice yazılmış, kafa yorulmuş bir roman evet. Ancak söylemeliyim ki çok fazla karakter var ve her biri fazlasıyla uzun işlenmiş. Hatta kitabın ana karakterleri olan iki kardeş Peri ve Abdullah’ ı neredeyse unutuyordum. Çünkü kitabın ilk bölümünde ve son bölümünde bu karakterler varlar. 410 sayfalık kitabın belki 300  sayfasında başka karakterler, başka hayatlar… Son yüz sayfaya geldiğimde tüm karakterleri kitabın sonunda nasıl bağlayacak diye düşündüm açıkçası. Üstelik kafam tarihler konusunda inanılmaz karıştı. Elli yıl öncesi, otuz yıl öncesi, şimdiki zaman ve sayısız karakter, sayısız ülke…baya bir zorlandım sanırım.
Daha duygu yüklü bir roman bekliyordum evet… Ilk sayfaları dışında kalbime dokunduğunu söyleyemeyeceğim.
İşin teknik ve edebi yönünü eleştiremem tabii, sıradan bir okur olarak izlenimlerim bunlar. Ama yinede Khaled Hosseini’ yi seviyorum en çokta hep kardeşliği ele aldığı için…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: